RISKOVAL JAKO BLÁZEN!


jak překonat hranice

RISKOVAL JAKO BLÁZEN! Lyžař Čermák má rekord navzdory trombóze v noze

Radek Čermák
Foto: facebook.com
Sdílet Přidat názor

Český lyžař letěl poprvé v historii po svahu dolů rychlostí přes 230 kilometrů v hodině. Ale málem se nekonalo nic. Radek Čermák rekord pokořil i přes trombózu v pravé noze. A byl ochotný jet i ve vichřici.

„Teď už musím, jinak nejedu domů!“ Přesně tohle si říkal třiatřicetiletý český lyžař v průběhu mistrovství světa ve sjezdovém lyžování. Ve francouzském středisku Vars totiž bylo od prvních tréninkových dnů nádherné počasí. Prostě ideální podmínky na překonání letitého českého rekordu.


Video: facebook.com


Čermák je dnes mezi rychlostními lyžaři už uznávanou osobou. Ve světovém poháru se několikrát umístil na medailové pozici, a to navzdory tomu, že má tréninkové manko. V Čechách se vlastně ani nedá testovat.


Svah ve Vars nabídl ale ideální podmínky pro to, aby bývalý skikrosař vytušil, že se to tentokrát podaří. „Jsou super, nejlepší za poslední tři roky. Bude to oheň,“ říkal po čtvrtečním tréninku.

Radek Čermák
Foto: facebook.com


Následující den ale přinesl nečekaný obrat. Vítr zhatil plány. Na pláni foukalo až 80 kilometrů v hodině. Povoleno je jen 25. „Hlasoval sem pro start, to je jasné, ale přehlasovali nás. Proti Origone, May, je fakt, že oni asi vědí, o čem mluví. Ale já vidím jen krev a rekord,“ říkal. Vichřice mu nevadila.


Pokud by foukal vítr i další den, tak by na rekord musel možná čekat další rok. Své životní jízdě věřil i přesto, že bojoval se zdravím.

Radek Čermák
Foto: facebook.com


„Plán byl jít na úplný vrchol, to bych musel vypadnout z bot, abych to nedal. Ale jsem po trombóze v pravé noze, pořád v léčení. Ani boty jsem neměl moc utáhnuté,“ vysvětloval.


Potíže se srážlivostí krve nastaly právě kvůli rychlostnímu lyžování. Změna tlaku a velká rychlost jsou faktory, které uzdravení nepřidají. „Boty navíc nemůžete přes den povolovat. Loni ve Verbier jsme byli i šest hodin na svahu. Ale hlídal mě doktor,“ zmínil spolubojovíka z rychlostního lyžování Zdeňka Bartoše.


V sobotu se dočkal. Po šesti letech na dlouhých lyžích překonal letité maximum Petra Kakeše z Albertville 1992.
„Krása! Trať, to byl tepich! Škoda že se nejelo až z vršku, byl opět vítr. Ale je to tam, starý rekord je fuč a ten nový mám já!“ smál se.

Radek Čermák
Foto: facebook.com


Na vítězného Simone Origoneho ztratil přes 10 kilometrů v hodině. „On je prostě král,“ říká Čermák. Osmé místo je možná méně než čekal, umisťoval se i výš. Ale rekordní čas vše vynahradil. „Byl jsem bez tréninku, ale já na něj nikdy moc nebyl. Však je to jen rovně dolů,“ říká.
 
Před týdnem padl rekord i na tratích klasického sjezdu ve Světovém poháru. Čermák a spol. jeli o 70 kilometrů v hodině, než Francouz Johan Clarey. Pátý muž závodu ve Wengenudosáhl rychlosti 161,9 km/h.


„No tohle je z úplně jiné planety. Vždyť oni přitom ještě berou klacky ramenem,“ uznává borce, kteří jezdí klasický sjezd.

tn.cz / ram

 

PARÁDNÍ REKORD!


přes dvacet let starý rekord padl!

PARÁDNÍ REKORD! Český lyžař překonal 230 km za hodinu!

Na lyžích letěl jako blesk! Radek Čermák pokořil hranici 230 kilometrů v hodině. Téměř 21 let starý český rekord padl. Jeho hodnota je nyní přesně 230,71!

Světový šampionát rychlostních lyžařů přinesl ve francouzském středisku Vars několik excelentních jízd. Vítěz Simone Origone z Itálie dokonce dosáhl rychlosti 242,31 km/hod.


Ideálních podmínek ale využil i český sjezdař, který se v silné konkurenci borců zejména z alpských zemí neztratil. Díky svému výkonu obsadil 8. místo na mistrovství světa. „Škoda že se nejelo až z vršku, byl opět vítr,“ říkal Radek Čermák bezprostředně po dojezdu. Věděl, že v jeho silách byla ještě vyšší rychlost.

 

Petr Štěrba a Radek Čermák (vpravo), čeští rychlostní lyžaři
Foto: facebook.com


„Ale je to tam, starý rekord je fuč a ten nový mám já!“ smál se. Doposud jel nejrychleji Petr Kakeš v roce 1992, přístroje mu tehdy naměřily hodnotu 223 km/hod.


Radek Čermák přitom dlouho trnul, jestli jury lyžaře na svah pustí. V pátek byly obě jízdy kvůli nepříznivému počasí zrušeny, foukal vítr až 80 km/hod.

tn.cz / ram

 

Rychlostní lyžař Čermák jel přes 230 km/h a vytvořil český rekord


 26. ledna 2013 23:05 - Vars

Rychlostní lyžař Radek Čermák obsadil na mistrovství světa ve francouzském Varsu osmé místo, především ale výkonem 230,71 km/h z předposlední jízdy vytvořil nový český rekord. Po jednadvaceti letech tak překonal české maximum Petra Kakeše 223,325 km/h z Albertville 1992.

"Paráda, český rekord byl prioritou a konečně je můj. Proto jsem před třemi lety začal jezdit," řekl ČTK Čermák, přezdívaný Raketa, cestou domů. V autě jel v tu dobu po dálnici rychlostí 110 km/h. "Dost se nudím, ale v autě rychlík nejsem, a i kdybych mohl, tak bych přes sto padesát nejel. Ale na lyžích rychlost miluji," řekl.

Bývalý sjezdař a skikrosař Čermák měl před šampionátem osobní maximum 214,5 km/h, ale to ve Varsu překonal hned třemi jízdami. V sobotu svištěl rychlostí 221,98, v neděli přidal rekordních 230,71 a ve finále 227,43.

"Škoda, že počasí neumožnilo, aby se jelo až z vršku, ale i tak jsem nadšený. Poprvé jsem jel takhle rychle a dost to s člověkem cvičí. Při rychlosti 222 se dá o vzduch ještě opřít, ale těch dalších osm kilometrů udělá strašný rozdíl. Byl to takový test, dost to se mnou mlelo a byl to boj odshora dolů," popsal své pocity.

Za vítězným Italem Simonem Origonem zaostal Čermák o dvanáct kilometrů v hodině. "Chci tyhle kiláky přidat a dostat se na čtyřicítku," plánoval jet v budoucnu 240 km/h. "Na padesátku (250 km/h) nemám postavu, ale čtyřicítku chci," dodal.

Na rychlostní lyžování se dal před třemi lety po článku, v kterém zjistil, že se už dlouho čeká na překonání českého rekordu. A rychlostní lyžování taky kdysi zkoušel jeho otec. "Táta v roce 1967 dal 166, tak jsem chtěl být nejrychlejší v rodině a i v republice, což se mi povedlo. Je to ale čekací sport," komentoval Čermák fakt, že k rekordu jsou potřeba ideální podmínky - dobrá sjezdovka a stabilní počasí.

Rychlostní lyžování je Čermákův koníček. V Harrachově, kde žije, má půjčovnu a servis lyží a aktuálně má na starosti také prodejnu v Praze. Na trénování mu tak nezbývá moc času a letos před sezonou léčil trombózu nohy. "Byl jsem asi čtyřikrát na lyžích a na své vyžádání jsem léčbu ukončil, abych mohl jet," řekl.

Stále ještě jezdí Český pohár ve skikrosu, ale jak sám říká, rychlostní lyžování je pro něj drogou. "Je to jízda šusem, což jsme všichni zamlada uměli a nejraději dělali, ale pak jsme se začali bát. Já se na rychlost těším," řekl Čermák.

ČTK