Dobrý den. Vítáme Vás na stránkách českých rychlostních lyžařů.

Czech Speedski Team je skupina lyžařů, kteří mají radost z rychlosti.  Ve světě se obdobnými sportovními aktivitami zabývá ještě několik málo stovek dalších nadšenců. Rychlostní lyžování je oficiální sportovní disciplína pod hlavičkou Mezinárodní lyžařské federace. Jezdí se každoročně seriál závodů v rámci světového poháru a jednou za dva roky i mistrovství světa. Mimo tyto, tak zvané FIS závody, se ještě jezdí soutěže, kde se usiluje o překonání světových rychlostních rekordů.

Co je tedy rychlostní lyžování? Je to jízda na lyžích tak trochu jinak  - rovně dolů -  tak trochu z jiných kopců – prudších - než je obvyklé. Současný světový rekord absolutně má hodnotu 251,400 km/h.

Startovní pole se dělí na dvě základní kategorie:

-          S-1 (speed one)  - vrcholná kategorie – pro dosažení menšího vzdušného odporu se závodníci oblékají do - slušivých - elastických - neprodyšných – lesklých kombinéz (pro tento obleček se jim lidově říká „šprckaři“), mohou používat aerodynamické přilby, lýtkové spoilery, upravené hůlky i lyžařské boty a hlavně širší a delší lyže.

-          S-DH (speed downhill) -  konvenční kategorie – tady se jezdí ve vybavení běžném. Ve vybavení, které odpovídá sjezdařům standardního světového poháru. Pro jejich plouživou rychlost po kopci (světový rekord jen 210,770 km/h) lidově „turisti“.

Pochopitelně veškeré vybavení lyžaře v obou disciplínách je přesně definované sportovními řády.

Rozdíl mezi jednotlivými kategoriemi je na první pohled patrný.

 

Václav Török, FIS WC SPEEDSKI, Vars 2012

Další dělení závodníků je na podkategorie - muži, ženy, junioři a juniorky.

Tratě, po kterých se jezdí, jsou většinou rolbaři dokonale hýčkané. Rovné jako stůl. Jezdí se za bezvětří, na slunci… Pokud ale není počasí a dostatek sněhu, jede se téměř na všem – voda, led, voranina, chumelenice, déšť, mlha, vítr… Není přece kam zabloudit, jede se jen rovně dolů…. Rozdíl v charakteru tratí je jasně patrný ze snímků. Závody se tak mění v super rychlý skicross, resp. se zařazujeme mezi skokany (pod které patříme  i v Českém svazu lyžařů).

Jsme neprofesionální sportovci. Nemáme žádné příspěvky na reprezentaci naší země od státu. Co si neseženeme, nemáme. Pokud by nám chtěl někdo pomoci jako sponzor, každá aktivita je vítaná. Děkujeme.

Pokud by měl někdo zájem se k nám přidat, ozvěte se.

Jinak nám piště, mailujte, volejte a hlavně FANDĚTE!